Tarczyca

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem wydzielania wewnętrznego występującym u kręgowców, a więc także u ludzi. Wytwarza kilka hormonów: trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) oraz kalcytoninę, które wpływają na metabolizm oraz gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu.

Tarczyca znajduje się w przednio-dolnej części szyi i zbudowana jest z dwóch płatów połączonych wąską cieśnią, tzw. węziną. Czasami występuje również trzeci płat - piramidowy. Gruczoł ten waży 30-60 gram i może powiększać w się w czasie miesiączki, ciąży czy w wyniku choroby. Węzina łączy ze sobą płaty boczne tarczycy, które sięgają od połowy wysokości chrząstki tarczowatej krtani do piątej chrząstki tchawicy. Przykryte są one mięśniami podgnykowymi. Płat piramidowy może ciągnąć się od cieśni i sięgać wyżej niż płaty boczne.

Unaczynienie tarczycy stanowią tętnice oraz żyły tarczowe górne, dolne oraz najniższe. Natomiast unerwiają ją nerwy tarczowe górne, środkowe i dolne oraz sploty tarczowe górne i dolne.

Do regulowania pracy tarczycy służy układ podwzgórze-przysadka, działający na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego (wydzielanie hormonów tarczycy wpływa ujemnie na wydzielanie TSH, hormonu układu  podwzgórze-przysadka, pobudzającego tarczycę), który kontroluje produkcję i wydzielanie hormonów metabolicznych. Zmuszenie hormonów tarczycy do działania powoduje również pobudzenie układu współczulnego, co stanowi element reakcji obronnej organizmu i mobilizuje zapasy.


Choroby spowodowane zaburzeniem pracy tarczycy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz